آشنایی مختصر با هنرهای رزمی ترکیبی MMA

MMA مخفف عبارت “Mixed Martial Arts” است که در فارسی به آن «هنرهای رزمی ترکیبی» می­گوییم.

اگرچه ایده ترکیب هنرهای رزمی و تکنیک­ های مختلف آنها با هم، سابقه ی دیرینه ای دارد و موضوع تازه ای نیست، اما عملی شدن این ایده در عرصه برگزاری رقابتهای رزمی در عصر حاضر، با برگزاری رقابتهایی که در ابتدا با عناوین متفاوتی مثل «مسابقات آزاد» و… معرفی می­شدند، شکل گرفت.

امروزه اما وقتی می­گوییم MMAعموما منظورمان اشاره به رقابتهایی قانونمند است که در آنها از تکنیک­های مختلف هنرهای رزمی استفاده می­شود. برای درک بهتر مفهوم «ترکیب» تکنیک ها در MMA می توانیم اینگونه مثال بزنیم که فرضا در مسابقات «کیک بوکسینگ» مبارزه در خاک ممنوع است، برعکس در «کشتی» استفاده از مشت و ضربات پا مجاز نیست. حالا اگر محدودیت های قوانین این دو رشته را بگذاریم کنار و تکنیک­هایشان را با هم ترکیب کنیم، حاصل کار می شود مسابقاتی که در آن هم مشت و ضربات پا و هم تکنیک­های گلاویزی و خاک مجاز است؛ چیزی تقریبا شبیه به همان مسابقاتی که به آن می گویند MMA!

MMA رقابتی است قانونمند

این رقابتها در ابتدا با کمترین محدودیت­ ها در قوانین برگزار می ­شدند. اما به مرور هرچه طرفداران بیشتری جذب آن شدند، قوانین آن نیز به روز شد و آهسته آهسته شکل یک رشته محبوب ورزشی کاملا قانونمند را به خود گرفت. در رقابت ­های امروزی MMA در کنار حفظ هیجان مسابقات، حفظ سلامت مبارزان هم از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

رقابتهای MMA در سالهای نخست صرفا در رده حرفه ­ای دنبال می­شد. اما محبوبیت این رشته باعث شد تا ایده ارائه ورژنی امن تر از آن که بتواند به ­عنوان یک رشته ورزشی المپیکی پذیرفته شود شکل بگیرد. در این راستا فدراسیون آسیایی MMA تحت عنوان AMMA زیر نظر شورای المپیک آسیا (OCA) تشکیل گردید و انجمن MMA ایران هم تشکیل و هم در هیات رئیسه آن نقش کلیدی دارد.

MMA در ایران

مسابقات MMA برای رزمی کاران ایرانی چندان ناشناخته نبوده و نیست. اما آشنایی بیشتر مردم با این رشته در سالهای اخیر اتفاق افتاده است. در بعد رسمی و قانونی، در ابتدا به علت عدم شناخت صحیح این رشته و تصورات غلطی که پیرامون آن شکل گرفته بود، مخالفت­هایی با آن وجود داشت. اما درنهایت پس از کش و قوس­های فراوان، در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با توجه به استقبال قابل توجه رزمی کاران از این مسابقات و با مساعدت وزارت ورزش و جوانان، مجوز فعالیت هنرهای رزمی ترکیبی MMA زیر نظر فدراسیون انجمن های ورزشهای رزمی صادر شد. هم­ اکنون «انجمن هنرهای رزمی ترکیبی ایران» مدیریت این رشته در ایران را برعهده دارد. این انجمن به عضویت فدراسیون آسیایی MMA درآمده و در تلاش است بستری قابل اعتماد و امن را برای فعالیت علاقمندان  پرشمار این رشته در ایران فراهم کند و در حال حاضر مسابقات MMA در کشور در دو بخش حرفه ای و آماتور برگزار می شود.

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *