آخرین اخبار

اخبار پربازدید

ادامه مطلب...

هشدار به کوهنوردان: در مواجهه با بهمن چگونه جانمان را نجات دهیم؟

خوشبختانه در سه چهار روز اخیر بارش برف سنگین اکثر مناطق کوهستانی کشور را پوشانده است در این شرایط کوهنوردان باید در صعودهای خود دقت بیشتر مبذول نمایند.
هميشه بارش سنگين برف در پهنه‌هاي كوهستاني و ارتفاعات، ريزش بهمن را به دنبال داشته است. بهمن در اثر حركت ناگهاني توده‌هاي برفي به دليل سنگيني و نيروي جاذبه زمين از بالا به پايين سرازير مي‌شود و تهديدي جدي براي كوهنوردان، اسكي‌بازان و روستانشينان محسوب مي‌شود.

با توجه به بارش سنگين برف در برخي ارتفاعات كشورمان و ريزش بهمن در جاده‌ها و مسدود شدن راه‌ها، نحوه پيشگيري، مقابله و احيانا گريز از بهمن خصوصا براي رانندگان و مسافران زمستاني جاده‌ها، كوهنوردان و ساكنان پهنه‌هاي كوهستاني امري ضروري است.

چه بايد كرد؟
ـ ارتعاش يكي از عوامل مهم ريزش بهمن است. هنگام عبور از مناطق كوهستاني پر از برف بايد سكوت را رعايت كرد. بوق زدن، بلند كردن صداي ضبط ماشين يا فرياد زدن در اين مسيرها مي‌تواند موجب ريزش بهمن شود.
همچنين بايد بدانيد صداي هواپيما، بالگرد و حتي ماشين‌هاي برف‌روب نيز مي‌تواند به ريزش بهمن كمك كند. بنابراين براي مواجهه با بهمن تمام حواستان را به كار گيريد و ساكت باشيد و با شنيدن كوچك‌ترين صدايي كه حاكي از ريزش برف است، منطقه را فوري ترك كنيد.
ـ شيب از عوامل اصلي سقوط بهمن است. عمدتا بيشترين بهمن‌ها در شيب‌هاي 35 تا 40 درجه اتفاق مي‌افتد. در اين شيب‌ها، ثبات لايه فوقاني برف كاهش يافته و خطر بهمن افزايش مي‌يابد.
البته در شيب‌هاي تند (50 درجه يا بيشتر)‌ به دليل آن كه برف قبل از انباشتگي به طور طبيعي به پايين سرازير مي‌شود، خطر سقوط بهمن زياد نيست.
روي شيب‌هاي خيلي ملايم (كمتر از 25 درجه)‌ نيز خطر بهمن كمتر است، ولي بايد بدانيد شيب‌هاي صاف، بدون پستي و بلندي و فاقد پوشش گياهي بهمن‌ خيزترند. بنابراين براي كوهنوردي يا اسكي به شيب ارتفاعات توجه كنيد.
ـ وزش بادهاي تند مي‌تواند به سقوط بهمن كمك كند، بويژه اگر طي چند روز متوالي بشدت وزيده باشد. بر اين اساس قبل از عزيمت به نقاط كوهستاني به شرايط جوي توجه كنيد.
ـ در منطقه‌اي كه حتي يك بار بهمن در آن به وقوع پيوسته هميشه احتمال سقوط دوباره وجود دارد. بنابراين تاحد امكان در روزهايي كه بارش برف سنگين است، از اين مناطق عبور نكنيد.

كوهنوردان بيشتر بدانند:

ـ صعود و تمرين در مناطق كوهستاني و برفگير بايد با وسايل، لوازم و ابزار كوهنوردي همراه باشد.
ـ از يك مربي مجرب راهنمايي بگيريد و از مسيرهاي شناخته شده عبور كنيد.
ـ هنگام كوهنوردي با خود وسايل ارتباطي چون بي‌سيم، تلفن‌همراه و... ببريد و در تمام طول مسير، ديگران و خانواده را در جريان وضعيت راه قرار دهيد.
ـ بهترين راه عبور از مناطق بهمن‌خيز اين است كه به طرف بالا صعود كنيم تا حجم برف كمتري بالاي سرمان باشد.
ـ از يك شيب برفي، خيلي نرم و سبك قدم برداريد تا فشار و ضربه، به برف مسير وارد نشود و باعث شكست برف و جريان بهمن نشود.
ـ هنگام عبور از بهمن بدون عجله و با فاصله از يكديگر حركت كنيد تا در صورت ريزش بهمن همگي گرفتار نشويد و بتوانيد همديگر را نجات دهيد.
ـ از ريسمان يا طناب مخصوص كوهنوردي (نخ بهمن)‌ استفاده كنيد. نخ بهمن طناب قرمز رنگي به طول 15 تا 50 متر است كه روي آن فلشي در يك جهت وجود دارد. نخ بايد به گونه‌اي به بدن وصل شود كه جهت فلش به سمت فرد باشد. اگر بهمن سقوط كند، گروه امداد با پيدا كردن نخ بهمن و ديدن جهت فلش آن، زودتر مصدوم را مي‌يابند.

چند توصيه:
ـ اگر در بهمن‌گير افتاده‌ايد به صورت شنا خود را به روي بهمن بياوريد و به طرف بالا و سمت چپ يا راست فرار‌ كنيد.
ـ چنانچه مقدور بود قبل از فرو رفتن در زير برف، وسايلي از خود را به بالا پرتاب كنيد تا امدادگران بتوانند با يافتن آنها شما را زودتر پيدا كنند.
ـ در زمان ريزش بهمن با هر وسيله‌اي جلوي دهان و بيني خود را بپوشانيد و نفس را در سينه حبس كنيد تا از ورود ذرات برف و يخ‌زدگي ريه‌ها و خفگي جلوگيري شود.
ـ اگر در بهمن فرو رفته‌ايد با كمك دست‌ها يك پاكت يا كيسه جلوي صورتتان قرار دهيد. با ايجاد فضايي براي ورود و خروج هوا و نفس كشيدن مي‌توانيد از خفگي نجات يابيد.
ـ خونسردي خود را حفظ كنيد؛ چرا كه در صورت حفظ آرامش، بدنتان قادر به نگهداري انرژي خواهد بود و در نتيجه بهتر مي‌توانيد براي نجات خود تصميم بگيريد.
ـ يادتان باشد هر قدر كمتر در برف فرو رويد، شانس بيشتري براي زنده ماندن داريد. معمولا براي نجات كسي كه زير برف مدفون شده فقط 30 دقيقه فرصت داريد. پس از گذشت اين مدت زمان فقط 50 درصد از آسيب‌ديدگان زنده می مانند.

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (1) کلیک ها: 996

نظرات اخیر

نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب...

نشانه های رعد و برق:

از نشانه های رعد و برق(صاعقه) در کوهستان سیخ شدن موها، صدای وز وز در هوا در اطراف وسایل فلزی و... است.
در این شرایط باید ارتفاع کم کرد.
با تشکر از احمد خزایی

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (3) کلیک ها: 1079

نظرات اخیر

نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب...

کوهستان را پاک نگه داریم:

بزرگترین و اولین مشکل ظروف یکبار مصرف درواقع همان یکبار مصرف بودن آنهاست که مساوی خواهد بود با تولید کمی پسماند جامد.
بغیر ازین، این ظروف عموما حاوی پلیمرهای پلاستیکی هستند که با رهاسازی در طبیعت و تحت فشارهای فیزیکی و شیمیایی مانند دما، رطوبت، تابش خورشید و... در آب و خاک به منومرهای اولیه شکسته شده و باعث آلودگی منابع آب و خاک می گردند. همچنین برخی از این ظروف در صورت تماس با مواد غذایی می توانند باعث ایجاد بیماری های گوناگون در انسان گردند.

 استفاده از این ظروف در مکان های عمومی مانند رستوران ها باعث می شود میزان زیادی پسماند تولید گردد و این یکی از دلایلی است که امروزه استفاده ی این ظروف با محدودیت و یا ممنوعیت مواجه شده است.

 عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف در پناهگاه های کوهنوردی می تواند باعث کاسته شدن حجم انبوهی از زباله و جلوگیری از آلودگی آب و خاک گردد. ظروف یکبار مصرف گیاهی و در بهترین حالت ظروف شیشه ای و فلزی جایگزین مناسبی برای یکبارمصرف های پلاستیکی هستند.

 پیشنهاد می گردد کارگروه پناهگاه های فدراسیون کوهنوردی بخشی از هزینه ی جمع آوری و مدیریت پسماند در پناهگاه ها را صرف جایگزینی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با انواع مورد تایید نماید.
برداشت از کارگروه حفظ محیط کوهستان

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (0) کلیک ها: 1348
ادامه مطلب...

درباره Vo2max بیشتر بدانیم:

آیا می دانید vo2max چیست؟

حداکثر اکسیژن مصرفی است که بدن در شرایط شدید قادر به مصرف ان است که البته همه ورزشکاران قصد توسعه و افزایش آن را دارند زیرا نشانه آمادگی قلبی عروقی و استقامت هوازی است
در این شرایط بدن قادر است خیلی بهتر و موثرتر اکسیژن را منتقل و استفاده کند
برای بالابردن vo2max می بایست از تمرینات اینتروال استفاده کرد
تمرینات اینتروال قلب را مجبور می کند که برای دوره های تناوبی تمرین کوتاه با حداکثر توان خود کار کند و به خاطر اینکه ضربان قلب در سطح شدید فعالیت می کند به طور طبیعی vo2max افزایش می یابد.

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (0) کلیک ها: 1171
ادامه مطلب...

چارت ستاد اطلاع رسانی:

چارت ستاد اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان ۹۵-۹۶ ارتفاعات شمالی تهران (در یک نگاه)

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (0) کلیک ها: 1215
ادامه مطلب...

با بیماریهای ارتفاع، علائم، پیشگیری و درمان بیشتر آشنا شویم:

بیماریهای ارتفاع یا کوه گرفتگی شامل 3 بیماری اصلی زیر است. این بیماریها مختص محیط کوهستان بوده و در محیط های دیگر مشاهده نمی شود:
1- بیماری حاد کوهستان (کوه‌گرفتگي حاد) (Acute Mountain Sickness (A.M.S

بروز اختلالات بر اثر کم شدن فشار اکسیژن در ارتفاعات بالا در نتیجه صعود نسبتا سریع به ارتفاعات زیاد

علائم: سردرد و حداقل يکي ازعلايم زير: خستگي يا ضعف؛ گيجي يا احساس سبکي در سر؛ علايم گوارشي (تهوع يا استفراغ، بي‌اشتهايي)؛ دشواري در خوابيدن

2- اِدِم مغزی ناشي از ارتفاع بالا (High Altitude Cerebral Edema (H.A.C.E
تجمع مایع بیش از حد در داخل و اطراف بافت مغز در ارتفاعات بالا

 علائم: تغيير در وضعيت ذهني يا آتاکسي در فرد دچار کوه‌گرفتگي حاد، يا تغيير در وضعيت ذهني و آتاکسي در فرد فاقد کوه‌گرفتگي حاد

3- اِدِم ریوی ناشي از ارتفاع بالا (High Altitude Pulmonary Edema (H.A.P.E
تجمع مایع بیش از حد در داخل و اطراف بافت ریه در ارتفاعات بالا

علائم: حداقل دو مورد از علائم زير: تنگي نفس حين استراحت، سرفه، ضعف يا کاهش کارکرد فعاليتي، احساس فشار يا احتقان در قفسه سينه و حداقل دو مورد از نشانه‌هاي زير: کراکل يا ويز در حداقل يکي از ريه‌ها، سيانوز مرکزي، تاکي‌پنه، تاکي‌کاردي

چند نکته:
• صعود آهسته، موثرترين روش براي پيشگيري از بيماري ارتفاع است.
• در صورتي که علايم بيماري ارتفاع را داريد، صعود نکنيد.
• وقتي در ارتفاعات بالاتر از 3000 متر هستيد، در ارتفاعي بيشتر از 600-300 متر نسبت به شب گذشته نخوابيد.
• در صورتي که علايم شما در طي 12 ساعت بهبود نيابند، پايين بياييد.
• آگاه باشيد که سرعت تطابق افراد، مختلف است.
• پايين آمدن از کوه براي افراد دچار ادم مغزي يا ريوي ناشي از ارتفاع بالا، اجباري است. در صورتي که پايين آمدن ممکن نباشد، اکسيژن مکمل، استراحت و قرارگيري در يک اتاقک سيار اکسيژن پرفشار مي‌تواند وضعيت بيماران را پايدار کند.
برداشت از کانال همنورد

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (1) کلیک ها: 1121

نظرات اخیر

  • مهمان - Marcus

    http://zdrowa-prostata.net.pl/t,leczenie-prostaty.html
نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب...

اختلاف پتانسیل بین دو پا

اختلاف پتانسیل بین دو پای نزدیک و دور به منبع ولتاژ احتمال انتقال جریان بیشتر را از یک پا به پای دیگر ایجاد میکند.
با تشکر دکتر اسلامی نیا

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (1) کلیک ها: 1092

نظرات اخیر

نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب...

نکات مهم در درمان فرد هیپوترم:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: در بیماری هیپوترمی فعالیت با تولید حرارت درونی نقش مهمی در پیشگیری از هیپوترمیا دارد ولی میتوان گفت هیچ جایگاهی در درمان ندارد.

مصدومی که دچار هیپوترمیا میشود با توجه به اینکه آخرین ملکولهای انرژی خود را در مقابله با سرما از دست داده به هیچ عنوان نباید در حین درمان وادار به فعالیت شود ضمنا پس از درمان، توانایی فرد برای فعالیت (در صورت لزوم فوری به حرکت) نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و گرنه استراحت و گرم کردن بهترین راه برای درمان مصدوم است.

البته باید توجه کرد تکان دادن هر چه در اطراف مصدوم یعنی ایجاد جریان هوا یا باد و نه تنها نقشی در درمان ندارد بلکه شرایط را وخیم تر میکند.
در فرایند درمان مصدوم قرار دادن یک پارچه در اطراف دهان و بینی با فاصله البته میتواند به گرم ماندن هوای تنفسی بیمار کمک کند.

دادن مواد خوراکی شیرین به مصدوم هیپوترم از جمله قندهای ساده برای بیمار مورد نیاز هستند بدیهی است در فرایند اولیه درمان دادن اجیل نمیتواند گزینه مناسبی باشد.
دادن مایعات گرم و شیرین بهترین انتخاب است.

بطور کلی در فرایند درمان مهمترین مسئله یعنی خشک کردن و تعویض لباسهای خیس گام اول و اجتناب ناپذیر درمان است.
نویسنده: دکتر فرید عباسی دزفولی

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (1) کلیک ها: 827

نظرات اخیر

نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب...

نشانه های تشخیص هیپوترمی چیست؟

انجمن پزشکی کوهستان ایران: این روزها هوای مناطق کوهستانی شدیدا سرد بوده و برودت بالا میتواند کوهنورد را در معرض خطر هیپوترمی قرار دهد.

نشانه های تشخیص هیپوترمی:

احساس سرما و ناراحتی
کند شدن حرکت و عقب ماندن از همراهان
عدم توانایی هنگام حرکت در مسیرهای ناهموار
کم شدن توانایی ذهنی و جسمی
اختلال در تکلم
از دست دادن توازن ، این مشکل میتواند به شکل عدم توانایی در بستن بند کفش یا زیپ لباس شروع شود و در نهایت منجر به تلو تلو خوردن و یا افتادن روی زمین شود.
لرزش های ناگهانی در هنگام استراحت
گرفتگی عضلات در پاها
گیجی
بی تفاوتی، بعنوان مثال فرد نسبت به نیازهای شخصی خود بی تفاوت میشود
رفتار غیر منطقی

⭕️ وقتی در معرض سرمازدگی قرار میگیرید، برای جلوگیری از اتلاف بیشتر دمای بدن:

دستها را روی سینه بصورت خم قرار دهید
مچ پاها را روی هم بگذارید
ران ها را به هم نزدیک کنید
زانوها را خم کنید
همچنین دو نفر از همراهان میتوانند در کنار فرد سرمازده دراز بکشند و مانند جان پناهی برای او باشند.

چگونه هیپوترمی را درمان کنیم؟

در صورت تشخیص هیپوترمی در یکی از همراهان تان سریعا اقدامات لازم را انجام دهید:
اگر شخص بیهوش شده است، سریعا به دنبال کمک پزشکی و امداد و نجات بفرستید.
اگر شخص هوشیار است( یا بعد از فراهم کردن کمک پزشکی برای شخص بیهوش):

او را به پناهگاه منتقل کنید.
در انتقال فرد بیهوش بسیار محتاط باشید، چون قلب شخص بیهوش نسبت به تکان و لرزش زیاد آسیب پذیر میباشد
با غذاها و نوشیدنیهای گرم و شیرین سریعا به بدن قربانی هیپوترمی سوخت برسانید، شکلات ، شیرینی جات و مواد قندی ، کشمش ، میوه های خشک ، آجیل و ... گزینه های مناسب برای این شرایط می باشند.
اگر فرد هوشیار میباشد ، انجام تمرینهای سبک ورزشی مانند راه رفتن میتواند ایجاد گرما در بدن کند
در صورت عدم هوشیاری کوهنورد آسیب دیده او را روی زیرانداز عایق دار یا درون کیسه خواب قرار دهید و پوشاک گرم بیشتری بر تن او بپوشانید.
اگر هیچ وسیله محافظت کننده دیگری در دسترس نبود ، او را بین دو نفر از همراهان روی زمین قرار دهید تا گرمای بدن همراهان برای او مانند جان پناهی باشد.
با تکان دادن شال یا لباس پشمی در اطراف بینی و دهان فرد آسیب دیده این امکان را فراهم کنید که او بتواند هوای گرم تنفس کند.
این عمل ساده ولی موثر میتواند جان شخص آسيب دیده را نجات دهد.
برداشت از کانال همنورد

 

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (1) کلیک ها: 1071

نظرات اخیر

نمایش سایر نظرات
ادامه مطلب...

خطرات بیواک:

هایپوترمی یا فرو دمایی یک بیماری عمومی است که به دنبال کاهش دمای بدن باعث وارد آمدن آسیب به کل سیستم بدن و اختلال کارکرد ارگان های آن می شود. این کاهش دما می تواند از ۲ تا ۹ درجه نسبت به دمای طبیعی بدن (۳۷ درجه) اتفاق افتد.

سه عامل مهم موثر در هایپوترمی عبارتند از: سرما، باد، رطوبت می باشد.

بنابر این در هنگام بیواک به این سه نکته توجه کنید.
همچنین جهت جلوگیری از اتلاف انرژی و از دست دادن دمای بدن رعایت چند نکته زیر الزامی است:

از تماس مستقیم با اجسام سرد بپرهیزید. این اجسام می توانند وسایل فنی فلزی صعود و یا صخره های مرطوب و یخ زده ای باشند که شما در میان آنها بیواک کرده اید.

در حد امکان بدنتان را از معرض باد دور نگه دارید. استفاده از لباسهای ضدباد و یا پتوی نجات و کیسه بیواک و حتی پناه گرفتن در سمت بادگیر صخره ها می تواند موثر باشد.

هوای سرد محیط با عمل دم وارد ریه ها می شود و در اثر دمای بدن در ریه ها گرم می شود. سپس این گرما به همراه بازدم از بدن خارج شده و به محیط منتقل می گردد. سعی کنید برای جلوگیری از این مورد از نقابهای صورت و یا کلاه طوفان استفاده کنید.

انتقال حرارت در آب سرد ۲۰ تا ۳۰ برابر هوای سرد است. همچنین لباسهای خیس تا ۹۰ درصد خاصیت عایق بودن خود را از دست می دهند. بنابراین سعی کنید در تمام مدت خود را از معرض هر گونه رطوبت دور نگه دارید.

همچنین عواملی همچون ضعف و خستگی، بی خوابی، گرسنگی و تشنگی، مصرف الکل و سیگار، مشکلات روحی مثل ترس و نامیدی و اضطراب و برخی بیماری ها مانند دیابت باعث تشدید هایپوترمی می شوند.
نویسنده: نامشخص

انجمن پزشکی کوهستان ایران

نظرات (0) کلیک ها: 1081

راه های ارتباطی دیگر با ما

IMAGE کانال تلگرامی انجمن پزشکی کوهستان ایران
چهارشنبه, 19 آبان 1395
کانال تلگرامی انجمن پزشکی کوهستان ایران آخرین اخبار و دستاورد های علمی پزشکی... Read More...
IMAGE وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان
چهارشنبه, 19 آبان 1395
وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان شما با مراجعه به این وبلاگ می توانید از... Read More...

حاضرین در سایت

ما 27 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار سایت

نمایش تعداد مطالب
310334

Visitors Counter

37795
TodayToday1
YesterdayYesterday76
This_WeekThis_Week317
This_MonthThis_Month1499
All_DaysAll_Days37795