آخرین اخبار

اخبار پربازدید

سردرد در ارتفاع:

بخش پرسش و پاسخ پزشکی بخش مهمی از وبسایت انجمن پزشکی کوهستان است که به مشکلات شایع کوهنوردان می پردازد. شما می توانید مسائل و سوالات پزشکی خود در زمینه بیماریهای ارتفاع و ورزش کوهنوردی را در این بخش مطرح کرده و پاسخ آنرا در اسرع وقت دریافت نمایید.

سوال: من سال 90 از جبهه جنوبی دماوند را صعود کردم، روی قله سردرد وحشتناکی داشتم(احساس تورم دررگهای سر) که قاعدتا با کم کردن ارتفاع برطرف شد. برای هفته بعد خدا بخواد دوباره می خوام برم دماوند برای جلوگیری از این سردرد چه میتوان کرد؟ البته بجز قرصهایی که برای ارتفاع مصرف می شود.
 
جواب: سردرد جزو علائم اولیه بیماری حاد کوهستان یا AMS است. معمولا سردرد در ارتفاع در استراحت شبانه بیشتر اتفاق می افتد و در حین صعود بدلیل اکسیژن گیری بهتر بدن(کمک عضلات تنفسی فرعی سطحی و عمقی بین دنده ای) و پوزیشن و حالت بدن(عمودی بودن بدن) کمتر حس می شود. برای پیشگیری از بروز سردرد در ارتفاعات صعود تدریجی(بطور مثال با یک شب مانی در گوسفندسرا و هم هوایی بیشتر) می توان اختمال بروز سردرد را کمتر کرد(همان کاری را که کوهنوردان سایر کشورها و خصوصا اروپاییان در صعود به دماوند انجام می دهند). همچنین برای کاهش احتمال بروز سردرد یک روز به برنامه صعود اضافه کرد مثلا با یک شب اقامت بیشتر در بارگاه سوم دماوند و هم هوایی بیشتر نیز می توان احتمال بروز سردرد در ارتفاع را کاهش داد.
در روز استراحت در بارگاه سوم نیز می توان با صعود تا حدود آبشار یخی و ارتفاع حدود 5000 متر شدت و میزان بروز سردرد ناشی از ارتفاع را کمتر نمود.
همانطور که گفته اید دارو درمانی هم کاربرد دارد و از داروهای ضد سردرد همچون استامینوفن، بروفن و ژلوفن نیز می توان استفاده نمود.
باید توجه نمود که اگر سردرد همراه با علائم پیشرونده ارتفاع زدگی همچون تهوع، استفراغ، سرگیجه و . . . همراه باشد بهترین راه فرود به ارتفاعات پایین تر و کاستن ار ارتفاع است چون صعود به ارتفاعات بالاتر شدت علائم بیماری و سردرد را بیشتر و شرایط را برای درمان و حتی امدادرسانی سخت تر می کند.
سرعت صعود شما نیز از عوامل بروز و یا کاهش سردرد ناشی از ارتفاع می باشد شما باید شرایط و سرعت صعود خود را براساس فیزیولوژی و تحمل ذاتی بدن خود نسبت به ارتفاع تنظیم کنید. سرعت کمتر در حین صعود احتمال بروز سردرد ناشی از ارتفاع را کمتر می کند.
در صورت نیاز می توانید با تلفن مشاوره پزشکی انجمن پزشکی کوهستان ایران 02122633819 تماس حاصل نمایید.

Overall Rating (0)

0 out of 5 stars

ارسال نظر به عنوان مهمان

Attachments

Location

Share:
Rate this article :
0

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

راه های ارتباطی دیگر با ما

IMAGE کانال تلگرامی انجمن پزشکی کوهستان ایران
چهارشنبه, 19 آبان 1395
کانال تلگرامی انجمن پزشکی کوهستان ایران آخرین اخبار و دستاورد های علمی پزشکی... Read More...
IMAGE وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان
چهارشنبه, 19 آبان 1395
وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان شما با مراجعه به این وبلاگ می توانید از... Read More...

حاضرین در سایت

ما 64 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار سایت

نمایش تعداد مطالب
310371

Visitors Counter

37795
TodayToday1
YesterdayYesterday76
This_WeekThis_Week317
This_MonthThis_Month1499
All_DaysAll_Days37795